• Slovenčina
  • Slovenčina

Čo je konope siate ?

Konope je právom označovaná za najvyužitelnejšiu plodinu, ktorú ako ľudstvo doposiaľ poznáme. Konopa siata je všestranne využiteľná ekologická plodina. Konope alebo priemyselné konope sú kmene rastlín Cannabis Sativa, ktoré sa pestujú špecificky pre priemyselné využitie. Konope má zo všetkých prírodných vlákien najlepšiu odolnosť proti vplyvom vetra a je jednou z najrýchlejšie rastúcich plodín vôbec.

Aké má využitie konope vo svete ?

Dodnes poznáme cez 25 000 produktov vyrobiteľných z konope vrátane textilu,papiera, biologicky rozložiteľných plastov, farieb, izolácií, biopalív, potravín a krmív pre zvieratá. Všetky výrobky sú stopercentne recyklovateľné a z rastliny sa úplne využijú všetky časti. Z konope sa získavajú rôzne suroviny a asi najznámejšou sú dnes listy a voňavé kvety.

Aký má konope vplyv na prírodu a človeka ?

Konope ponúka mnoho výnimočných agronomických výhod pre poľnohospodára. Je neutrálnou plodinou v osevnom postupe pripravujúcou pôdu s výbornou pôdnou štruktúrou. Má vysokú odolnosť proti škodcom a chorobám. Potláča buriny v dobre založených a zapojených porastoch. Eliminuje použitie pesticídov a je indikátorom znečistenia pôdy. Na koreni prebieha bohatá symbióza organizmov. Dokáže zúžitkovať aj živiny z väčších hĺbok, čím zabraňuje napr. i kontaminácii podzemných vôd dusíkom. Zabraňuje erózii pôdy. Kvitnutím v letných mesiacoch ponúka dostatok priestoru pre včely, ktoré práve v tomto období trpia nedostatkom peľu

Auto vyrastajúce zo zeme.

Len málo ľudí vie, že auto Henryho Forda Model-T „bežal“ na konopný benzín. T-model bol skonštruovaný z konopných vlákien, pričom Henry Ford pestoval konope na svojom vlastnom pozemku. Konope bola veľmi praktická poľnohospodárska rastlina, ekonomicky veľmi výhodná. Model-T mal modelované panely z konope, ktoré boli 10x pevnejšie než oceľ.

Henry Ford