Čo ste (ne) vedeli o konope:

zaujímavosti a fakty o rastline našich predkov 

 

To najdôležitejšie na začiatok – Konopa siata a marihuana NIE SÚ jedno a to isté. 

Konopa alebo konope (lat. Cannabis) je rod rastlín z čeľade konopovité, medzi ktoré patrí napr. chmeľ. Na Slovensku rozlišujeme tri druhy konope: 

  • Konopa siata (lat. Cannabis sativa) –  využíva sa pre svoj nízky obsah omamných látok (obsahuje menej ako 3% THC) najmä v textilnom, poľnohospodárskom a farmaceutickom priemysle, 
  • Konopa hašišová/inidická (lat. Cannabis indica) – niekedy klasifikovaná ako poddruh konopy siatej; pestuje sa na výrobu omamných drôg pre vysoký obsah látky THC s psychotropnými účinkami
  • Konopa rumovisková – skorá, nízka rastlina, ktorá sa zaraďuje medzi buriny a rastie divoko na rumoviskách, lúkach a neobrábaných poliach. 

 

Marihuana je teda droga vyrobená z usušených listov, plodov alebo kvetov konope s vysokým obsahom psychoaktívnej látky THC (delta 9-tetrahydrokannabinol).

Konopa siata, niekedy nazývaná aj potravinárska či technická, je liečivá rastlina, ktorá sa pestuje po celej Európe, v Amerike a v Ázii, môže byť vysoká až štyri metre a má silnú vláknitú stonku. Takmer vôbec neobsahuje látku THC, teda nie je omamná  a nebezpečná.  Naopak, obsahuje látku kanabidiol (CBD), ktorá potláča psychotropné účinky, pôsobí proti zápalom a ako antioxidant, uľavuje od bolesti a bojuje s psychickými problémami.

 

Tu je niekoľko zaujímavostí, ktoré ste (ne)vedeli o konope:

Jedna z najstarších poľnohospodárskych plodín v histórii ľudstva

 

 

Konope je prepletené ľudskou históriou už z obdobia neolitu. Prvý krát sa konope objavilo okolo 10 tisíc rokov dozadu v prehistorickej dedine v Ázii, na mieste dnešného Taiwanu a používalo sa ako motúzy v hrnčiarstve.  Pestovanie a využívanie konope v tak skorej dobe z neho robí jednu z najstarších poľnohospodárskych rastlín.  

Viac o histórii konope sa dozviete tu. (ďalší článok výlučne o histórii konope) 

 

Viac ako 25 tisíc využití

 

Konope bolo súčasťou každodenného života našich predkov. Zo stonky konope sa naučili získavať vlákna, z ktorých vyrábali rybárske siete, vrecia, či plachty a laná. Konopná látka sa začala vyrábať už pred šesť tisíc rokmi v Číne a cisár Shen Neng tu prvýkrát použil konope na medicínske účely okolo roku 2737 p.n.l a prvé budhistické texty v Ázii sa písali práve na konopný papier. 

Dnes sa konope využíva na výrobu rozmanitých výrobkov – textílií, lán, oblečenia, topánok, jedla, kozmetiky, bioplastov či ekologických pohonných hmôt.

 

Konopné semiačka obsahujú všetkých deväť aminokyselín, ktoré ľudia potrebujú pre život

 

Pestovanie konope bolo v minulosti dôležitým zdrojom nie len materiálu, ale aj jedla. Semiačka konope obsahujú všetkých deväť aminokyselín potrebných pre život, najmú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Sú vynikajúcim zdrojom proteínov- podiel proteínu z celkového množstva kalórií tvorí 25%, čo je viac než v chia a ľanových semienkach. Sú tiež bohatým zdrojom vitamínu E a minerálov ako fosfor, draslík, sodík, magnézium, horčík, železo a zinok. A naviac skvelo chutia.

Konopné semiačka môžete jesť surové, varené či pražené. Môžu byť rozdrvené na výrobu múky a proteínového prášku, lisované do oleja a tiež sa z nich vyrába konopné pivo či mlieko. 

 

Papier z konope: zbraň v boji proti vyrubovaniu lesov

 

Konopný papier môže doslova zachrániť lesy. Už jeden aker konope dokáže  vyprodukovať rovnaké množstvo papiera za rok, ako štyri akre stromov.  Stromy rastú v priemere dvadsať až tridsať rokov kým sú použité na výrobu, zatiaľ čo konope vyrastie do výšky troch až šiestich metrov za štyri mesiace a je pripravené na použitie. 

V porovnaní s bežným papierom je konopný papier odolnejší, obsahuje viac celulózy a dokonca,  papier z konope v múzeách po stovkách rokov nezožltol a udržal si svoju kvalitu. 

 

Ekologická náhrada plastu 

 

 

Konopný plast je materiál budúcnosti. BMW, Mercedes a Bugatti a ďalšie prestížne automobilové značky používajú v niektorých sériách áut konopné vlákna na výrobu panelov vo dverách.

Keď sú vlákna odstránené z konopných stebiel, zostáva 77% celulóza, ktorú je možné využiť na výrobu plastu. Konopný plast je recyklovateľný a v prírode sa rozloží do pol roka, nie je toxický a je 3.5krát silnejší ako bežný plast.

 

Spomaľuje skleníkový efekt

 

Výroba konope môže znížiť skleníkový efekt „uzatvorením“ oxidu uhličitého. Počas rastu konope absorbuje CO2 z atmosféry a premení ho fotosyntézou na kyslík. Odhaduje sa, že každá tona konope pohltí 1,62 tony oxidu uhličitého.

 

Henry Ford vyrobil prvé konopné auto 

 

V roku 1941 vynašiel génius a inovátor a vynálezca pasovej výroby Henry Ford  prototyp automobilu, ktoré malo karosériu vytvorenú z konopného plastu a jazdilo na konopné palivo. Sám Ford mal auto z podobného materiálu, na ktorom demonštroval jeho odolnostť veľkou sekerou. Ani po niekoľkých zásahoch neostali na zadnej časti auta žiadne preliačiny a dokonca sekera po údere odskočila niekoľko metrov. 

 

Konope môže zachrániť planétu. Spôsoby využitia konope sú limitované len ľudskou predstavivosťou. Výrobky z konope si môžeme obliekať, jesť a piť ich, či sa nimi  skrášľovať a liečiť. Ale čo je najdôležitejšie, konope predstavuje jeden z najekologickejších materiálov budúcnosti.